Materace sprężynowe, inaczej zwane bonelowymi, to materace o najprostszej budowie, będące jednocześnie jednym z najstarszych systemów wykorzystanych w podłożach do spania. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim niska cena, ale również średniej jakości komfort spania. Oparte na konstrukcji z połączonych ze sobą grubych sprężyn, często okładane są warstwą kokosu, przekładkami filcowymi oraz piankami poliuretanowymi. Wykorzystywane są one głównie w hotelarstwie itp. branżach, w których najważniejsze są aspekty ekonomiczne.

Klasyczna forma materacy sprężynowych odchodzi już jednak do przeszłości, a na jej miejsce wchodzą coraz bardziej doceniane materace kieszonkowe, które oparte są o konstrukcję oddzielonych materiałowym otuleniem sprężyn. Ta innowacyjna forma jest swego rodzaju odpowiedzią na zapotrzebowanie coraz bardziej wymagających konsumentów. Każda osobno umiejscowiona sprężyna w tym systemie, pozwala uzyskać punktową elastyczność materaca, a to z kolei umożliwia doskonałe dopasowanie go do kształtu naszego ciała. Nie da się ukryć, iż główną zaletą tego rozwiązania jest znacznie lepszy komfort, ale co ważne, również wyższa trwałość i zdecydowanie większe walory prozdrowotne.

Materace sprężynowe kieszonkowe, dostępne są w różnych wersjach twardości, co pozwala dopasować je do indywidualnych preferencji. Szeroki wachlarz konfiguracji materacy tego typu pozwala w zasadzie każdemu cieszyć się wygodą wypoczynku.

Podsumowując, materace sprężynowe – w szczególności te typu kieszonkowego to doskonała punktowa elastyczność, doskonałe dopasowanie do anatomicznych kształtów naszego ciała, świetna trwałość, szeroki wybór nawet do 7 stref twardości, stosunkowo niska cena, doskonała cyrkulacja powietrza. Wśród wad – które odnoszą się głównie do modeli klasycznych, można wymienić średni komfort, trudności w redukcji nacisku i problemy w dopasowaniu do kształtów ciała.

Materace sprężynowe klasyczne sprawdzą się jako baza do łóżka kontynentalnego, czy też do łóżek z których korzystamy sporadycznie. Materace kieszonkowe z kolei, stanowią świetną alternatywę dla każdego – doskonałe dopasowanie i pełen komfort użytkowania sprawiają, że są one idealne do codziennego wypoczynku, nawet dla osób o większej masie ciała.